Balast #8: Knihovna knih

Vracíme se na východ! Nový díl podcastu Balast tentokrát zakotvil u blízkovýchodních studií, konkrétně u hebraistiky. V díle nazvaném „Knihovna knih“ se zaměříme na hebrejskou kulturu, jazyk a především na hebrejskou Bibli. Jako vždy se můžete těšit na díl napěchovaný prvotřídním balastem.  

V Kalendáriu se dozvíte o holdovací cestě profesora Tomáše Halíka po Polsku, o dalších oceněních pro členy FF UK a o Dni otevřených dveří za zavřenými dveřmi naší fakulty. Na „horké křeslo“ usedl Matouš Horčička, student íránistiky, který představil spolek studentů blízkovýchodních studií Madžlis

Rozhovor v rubrice Téma se točil výhradně kolem studia hebrejské Bible. Popovídat si s námi přišel doktor Milan Žonca z Katedry Blízkého východu. Rozmlouvali jsme o teoriích vzniku biblických textů i o různých způsobech, jak o Vánocích číst Bibli. Pro další zájemce o hebrejskou kulturu a Bibli doporučujeme knihu Dialog o shodě mezi Tórou a světskou vědou, kterou Milan Žonca přeložil.  

I na Blízkém východě jsme do Fokusu potřebovali specializovanou průvodkyni studentským životem. Tuto roli zastoupila studentka Eliška Odvodyová. Jak člověk dospěje ke studiu hebrejštiny a židovských studií a jak v současnosti vypadá každodenní život v Jeruzalémě?

V Tečce se navrátíme do roku 1989. Z archivních nahrávek uslyšíme, jaké změny se na stávkující filozofické fakultě chystaly v revolučních prosincových dnech. Všechny záznamy pochází z Archivu Českého rozhlasu. Dále vřele doporučujeme projekt Auditorium našich partnerů z rozhlasu.

Přejeme vám příjemný poslech!

Obsah:

Kalendárium – 01:55

Téma – 14:47

Fokus – 38:15

Tečka – 54:49

 

Hudba: Haštal Hapka

Zdroje zvuků: YouTube, Archiv ČRo

Share | Download(Loading)