V tomto díle podcastu Balast navštívíme „Kunsthistorický skanzen“ pod střechou Filozofické fakulty UK. Projdeme se po Ústavu pro dějiny umění v nejvyšším patře budovy v Celetné a nahlédneme na změny, které do umění vnesl 17. listopad 1989. Jako vždy se můžete těšit na díl napěchovaný prvotřídním balastem. 

V Kalendáriu mimo jiné představujeme nové publikace z vydavatelství FF UK. Pozveme vás také na výstavu Vídeňský kroužek v Karolinu nebo na konferenci o udržitelnosti na vysokých školách. Na „horkém křesle“ se představí Helena Hájková se svou bakalářskou prací Framing of the Dangerous.  

Pozvání do Tématu přijala profesorka Marie Klimešová z Ústavu pro dějiny umění. S profesorkou Klimešovou jsme rozebírali proměny umění v listopadu 1989 a také jsme se detailně zaměřili na umění v totalitních časech. Této látce se profesorka Klimešová detailněji věnovala ve své publikaci Roky ve dnech. 

Do Fokusu jsem si opět musel zavolat pomoc. Průvodkyní po spletitých chodbičkách studia dějin umění se nám stala studentka Hanka Havlíčková. Jaké nástrahy na vás čekají v kunsthistorické knihovně a kam se vydat za zajímavou galerií? Pro širší vhled do ústavu také doporučujeme knihu Století Ústavu pro dějiny umění.

V Tečce pořad uzavřeme závanem z Paříže, kde si Ondra bude připomínat spolu s domorodci svátek 17. listopadu.

Přejeme vám příjemný poslech!

 

Obsah:

Kalendárium – 01:51

Téma – 17:09

Fokus – 38:17

Tečka – 54:33

 

Výtvarná díla z Tématu:

Jan Zrzavý – Velká Kleopatra 

Mikuláš Medek – Emil a mouchy; Velké jídlo

Zbyněk Sekal – Křičící hlava; Mrtvá hlava; Panáček Modrý květ

Sestry Válovy 

 

Hudba: Haštal Hapka

Zdroje zvuků: Youtube, ČRo Vltava

Share | Download(Loading)