V tomto díle podcastu Balast se vydáváme „S lodí, jež dováží čaj a kávu“ daleko na východ za asijskými studii na Filozofické fakultě UK. Dostaneme se na dalekou Jávu, ale také ještě dál, například za tibetským hip hopem nebo korejskými piráty. Jako vždy se můžete těšit na díl napěchovaný prvotřídním balastem. 

 

Se začátkem nového akademického roku se nám v Kalendáriu nahromadila řada aktualit. Výběrem doporučujeme výstavu Posláni na sever v Kampusu Hybernská a přednášku Jana Svobody o Masarykově pojetí humanity na pražském Vítkově.  

 

V Tématu si povídáme s doktorkou Michaelou Budiman z Ústavu asijských studií. Doktorka Budiman se věnuje indonesistice, kterou na FF UK znovu zakládala. Vyjma Indonésie jako takové jsme ještě probírali hlavní těžiště jejího výzkumu, kterým je etnikum Toradžů z ostrova Sulawesi. Další témata související i s výukou indonéského jazyka si budete moct poslechnout v bonusu Balast pod čarou. Koho by etnikum Toradžů zaujalo více můžeme doporučit publikaci Michaely Budiman Contemporary Funeral Rituals of Sa'dan Toraja.

 

Rubriku Fokus jsme tentokrát zcela přenechali povolanějším. Díky cross overu s naším sesterským podcastem z Filozofické fakulty Steppin into Asia si můžete poslechnout o Tibetu, Koreji i dalších rozměrech studia Asie. Představí se vám doktorandi Martin Hanker a Lukáš Kubík ze spolku Orientalistický expres.

 

V Tečce pořad uzavřeme hudebně. Píseň Za dveřmi pochází z dílny Báry Zmekové, mimo jiné absolventky indologie na FF UK.

 

Přejeme vám příjemný poslech!

 

Obsah:

Kalendárium – 01:33

Téma – 14:17

Fokus – 35:36

Tečka – 53:06

 

Hudba: Haštal Hapka

Zdroje zvuků: Youtube

Share | Download(Loading)