Nový díl podcastu Balast, který nese podtitul „Učitelka života”. Hlavním tématem jsou tentokrát dějiny a především jejich výuka. Jako vždy se můžete těšit na díl napěchovaný prvotřídním balastem. 

V Kalendáriu téma otevírají již známí hosté – Marek a Karel – kteří vám prozradí ledacos, co jste třeba vůbec netušili. Speciální pozvání přijala naše kamarádka Kristina Hamplová, studentka hispanistiky a bohemistiky, se kterou se můžeme vydat na dobrodružnou plavbu zapatistů. Pokud by vás téma zaujalo více, navštivte web blackseeds.net.

Hostem Tématu byl doktor Kamil Činátl z Ústavu českých dějin FF UK, který se dlouhodobě věnuje didaktice dějepisu. Bavili jsme se nejen o nových způsobech výuky, projektu digitální dílny pro práci s prameny HistoryLab (historylab.cz), na které se Kamil Činátl podílí, ale i o samotné výuce didaktiky v nových studijních programech na půdě FF UK.

V rozhovoru vysvětluje, proč nemá rád novináři oblíbené ankety na ulici, jaké největší výzvy před výukou dějepisu stojí a mluví i nových přístupech, kam se výuka dějepisu posouvá.

Pokud byste se chtěli dozvědět více, doporučujeme nejen studentům a žákům sérií publikací Dějepisné sešity, které formou komiksu zajímavou formou přibližují historickou práci s prameny.

Na dějepis navazuje i Fokus, kde vzpomínáme na naše studentská léta a zážitky z hodin dějepisu. 

A na úplný závěr si můžete poslechnout krátkou ukázku projektu Auditorium z dílny Českého rozhlasu, které představí jeho autor Tomáš Dufka.

 

Přejeme vám příjemný poslech!

 

Obsah:

Kalendárium – 01:10

Téma – 10:59

Fokus – 32:10

Tečka – 45:13

 

Hudba: Haštal Hapka

Zdroje zvuků: Youtube

Share | Download(Loading)