Nový díl podcastu Balast, který nese podtitul „Potkáme se v Thermalu”. Hlavním tématem jsou tentokrát filmy, filmové festivaly a proměna filmové produkce pod vlivem streamovacích služeb. Jako vždy se můžete těšit na díl napěchovaný prvotřídním balastem. 

 

V Kalendáriu téma otevírají již známí hosté – Marek a Karel – kteří vám poví, z jakých různorodých perspektiv se můžeme na film dívat. 

 

Hostem Tématu byl Petr Szczepanik z Katedry filmových studií FF UK, který se zabývá nejen historií českého filmu, ale i současným filmovým a televizním průmyslem. V rozhovoru vysvětluje, jak se liší pozice českých a světových filmařů, jak film ovlivňují streamovací služby a poodhalí připravovaný záměr nové streamingové platformy. 

 

Pokud byste se chtěli dozvědět více, doporučejeme jeho knihy Továrna Barrandov: svět filmařů a politická moc 1945-1970, nebo připravovanou novinku Screen Industries in East-central Europe ve vydavatelství Bloomsburury.

 

Na filmovou tvorbu a hlavně festivaly navážeme i ve Fokusu, kde náš obvyklý tým doplnila naše kamarádka Anna Skočdopolová studentka Katedry filmových studií. Těšit se tak můžete na spoustu tipů na velké i malé letní filmové festivaly. Dozvíte se ale i to, jaké je to studovat film pohledem humanitních věd.

 

A na úplný závěr si můžete poslechnout krátkou ukázku recitace profesora Martina Hilského.

 

Přejeme vám příjemný poslech!

 

Obsah:

 

Kalendárium – 01:32

Téma – 07:43 

Fokus – 29: 42

Tečka – 46:01

 

Hudba: Haštal Hapka

 

Zdroje zvuků: Youtube

Share | Download(Loading)