Říká se: „Jak na Nový rok, tak po celý rok.“ A nová epizoda podcastu Balast nový rok 2022 otevírá s matkou všech věd, s filozofií. Nahlédneme společně do fungování oboru, který dal Filozofické fakultě UK její jméno a zapřemýšlíme nad jeho významem v dnešní společnosti. Jako vždy se můžete těšit na díl napěchovaný prvotřídním balastem.   

V Kalendáriu představíme čerstvé profesory z řad FF UK a doporučíme nové tituly z Vydavatelství FF UK. Vyjma svého tradičního sportovního seriálu zhodnotí kapitán Florbalistů Filozofické fakulty Karel Srnský snažení reprezentantů FF UK před zimní pauzou ve fakultní florbalové lize. A během této rubriky se nám bude pomalu vracet náš spolumoderátor Ondřej Černý z Paříže. Připomínáme také Den otevřených dveří FF UK 15. 1. 2022.     

Ctěný host přijal pozvání do Tématu. Doktorka Tereza Matějčková z Ústavu filosofie a religionistiky povyprávěla o svém vztahu k Hegelovi a dalším velkým filosofům i o tom, proč je důležité rozumět termínům, které denně používáme. Proč ale o sobě nerada říká, že je filosofka? Odpověď uslyšíte v rozhovoru. Zároveň doporučujeme knihu Terezy Matějčkové Hegelova fenomenologie světa.  

Tentokrát jsme si do Fokusu nemuseli volat nikoho na pomoc a vystačili jsme si zcela se svými zdroji. Dialog o studentských perspektivách a motivacích studia filosofie obstaral Ondřej Černý a stálice rubriky Kalendárium doktorand filosofie Marek Kettner. 

A v Tečce se opět obrátíme do archivů, kdy si skrze zvukový záznam připomene smuteční rozloučení se studentem FF UK Janem Palachem z ledna 1969. Záznam pochází z Archivu Českého rozhlasu. Dále vřele doporučujeme projekt Auditorium našich partnerů z Českého rozhlasu, kteří bohatý rozhlasový archiv pravidelně popularizují. 

Přejeme vám příjemný poslech! 

Obsah: 

Kalendárium – 01:48 

Téma – 11:39 

Fokus – 34:37 

Tečka – 50:31 

 

Hudba: Haštal Hapka 

Zdroje zvuků: YouTube, Archiv ČRo 

Share | Download(Loading)