„Kdo ustaví ústavu?“ Takový je podtitul aktuálního dílu podcastu Balast. Zabýváme se vznikem naší současné ústavy i studiem politologie jako celku. Jako vždy se můžete těšit na díl napěchovaný prvotřídním balastem. 

 

Jelikož se tento díl natáčel ještě během prázdnin, v Kalendáriu jsme trochu osiřeli. Stálice Marek však vydržel a ani o Karla se bát nemusíte, s tím jsme se spojili telefonicky. A stálo to za to!

 

Pozvání do Tématu přijal docent Milan Znoj z Ústavu politologie FF UK, který se zaměřuje na politickou filozofii a je znalcem českého ústavního prostředí. Rozhovor jsme vedli o historických kontextech vzniku ústavy ČR, o jejích aktérech i případných alternativách. Další pokračování našeho posezení, kde jsme se zaměřili na hlubší teoretická východiska tvorby ústavy, si můžete nově poslechnout v našem bonusu Balast pod čarou, který vyjde v průběhu měsíce. A pro ještě hlubší vhled do problematiky doporučujeme knihu Milana Znoje Demokracie v postliberální konstelaci o krizi liberální demokracie.

 

Ve Fokusu jsme si opět vystačili sami, protože Ondra nejen, že politologii studuje, ale navíc je i předsedou studentského spolku POLIS. Vezmeme vás proto do zákulisí tvorby ústavy. Víte, že jsme původně měli v ústavě zanesené trpaslíky? Rovněž ale nahlédneme na studium politiky na Filozofické fakultě.

 

A na závěr přijde trochu netradiční Tečka, která pro nás byla výrazně sentimentálnější, než by jeden čekal.

 

Přejeme vám příjemný poslech!

 

Obsah:

Kalendárium – 01:40

Téma – 13:25

Fokus – 35:30

Tečka – 53:50

 

Hudba: Haštal Hapka

Zdroje zvuků: Youtube

Share | Download(Loading)